შენიშვნა: ეს სერვისი (1118) ასევე არის „საზღვაო სამართალი“. უნიკალური შინაარსის შესაქმნელად, აქ ფოკუსირებას გავაკეთებთ საზღვაო გადაზიდვებსა და ლოგისტიკაზე, რაც საზღვაო სამართლის კომერციული ნაწილია.
საზღვაო გადაზიდვების სამართალი არეგულირებს ტვირთების ტრანსპორტირებას ზღვით, რაც გლობალური ვაჭრობის ხერხემალია. საქართველო, როგორც სატრანზიტო ჰაბი, მნიშვნელოვან როლს ასრულებს რეგიონულ ლოგისტიკაში. ეს სფერო მოიცავს ურთიერთობებს ტვირთმფლობელებს, გადამზიდავებს, ექსპედიტორებსა და პორტებს შორის. სამართლებრივი მომსახურება აქ ორიენტირებულია გადაზიდვის ხელშეკრულებებზე (Charterparties, Bills of Lading), ტვირთის დაზიანების ან დაკარგვის დროს ზიანის ანაზღაურებაზე და დემურეჯის (ცდენის) დავებზე. კომერციული საზღვაო სამართალი რთული და საერთაშორისო ხასიათისაა, სადაც ხშირად გამოიყენება ინგლისური სამართლის პრინციპები და საერთაშორისო არბიტრაჟი. კვალიფიციური იურისტის დახმარება აუცილებელია რისკების დასაზღვევად და დავების ეფექტურად გადასაწყვეტად.
რას მოიცავს საზღვაო გადაზიდვების სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები გთავაზობენ სრულ კომერციულ მხარდაჭერას საზღვაო ლოგისტიკაში:
- გადაზიდვის ხელშეკრულებები: ჩარტერული ხელშეკრულებების (Voyage, Time, Bareboat Charter) და კონოსამენტების (Bill of Lading) მომზადება და ანალიზი.
- ტვირთის დაზიანება (Cargo Claims): დავების წარმოება ტვირთის დაზიანების, დანაკლისის ან დაგვიანების შემთხვევაში.
- დემურეჯი და დეტენშენი: გემის ან კონტეინერის ცდენის (Demurrage/Detention) გამო დაკისრებული ჯარიმების სამართლებრივი რეგულირება.
- საპორტო მომსახურება: ხელშეკრულებები სტივიდორულ (დატვირთვა-გადმოტვირთვის) კომპანიებთან და საპორტო ტერმინალებთან.
- საზღვაო დაზღვევა: სადაზღვევო შემთხვევების მართვა (H&M, Cargo Insurance) და ანაზღაურების მიღება.
- საერთაშორისო არბიტრაჟი: წარმომადგენლობა ლონდონის (LMAA) ან სხვა საზღვაო არბიტრაჟებში.
იმპორტიორები ხშირად აწყდებიან პრობლემას, როდესაც ტვირთი პორტში დაზიანებული ჩამოდის, მაგრამ გადამზიდავი იხსნის პასუხისმგებლობას კონოსამენტის პირობებზე დაყრდნობით. ექსპორტიორებისთვის ხშირია დემურეჯის (ცდენის) პრობლემა, როდესაც გემი ვერ დგება ნავმისადგომთან დროულად და ტვირთმფლობელს უწევს ჯარიმების გადახდა. ასევე, ექსპედიტორებს სჭირდებათ დაცვა, როდესაც კლიენტი არ იხდის მომსახურების საფასურს, და საჭირო ხდება ტვირთის დაკავება (Lien on cargo) დავალიანების უზრუნველსაყოფად.
კომერციულ გადაზიდვებს არეგულირებს „საქართველოს საზღვაო კოდექსი“ და საერთაშორისო კონვენციები, როგორიცაა ჰააგა-ვისბის წესები (Hague-Visby Rules). ეს წესები განსაზღვრავს გადამზიდველის პასუხისმგებლობის ლიმიტებს. საარბიტრაჟო დავებზე ვრცელდება „არბიტრაჟის შესახებ“ კანონი. მნიშვნელოვანია ასევე INCOTERMS-ის საერთაშორისო წესების სწორი გამოყენება ნასყიდობის ხელშეკრულებებში.
ტვირთის დაზიანების შემთხვევაში, იურისტი დაუყოვნებლივ ნიშნავს სურვეიერს (დამოუკიდებელ ექსპერტს) ზიანის შესაფასებლად. შემდეგ იგზავნება პრეტენზია (Letter of Protest) გადამზიდავთან. თუ საქმე ეხება დემურეჯს, იურისტი ანალიზს უკეთებს "დროის ფურცლებს" (Statement of Facts) და ჩარტერის პირობებს. დავის შემთხვევაში, იურისტი ცდილობს მორიგებას, ხოლო საჭიროების შემთხვევაში მიმართავს სასამართლოს ან არბიტრაჟს.
საზღვაო ლოგისტიკა სავსეა რისკებით და ფარული ხარჯებით. Legal.ge გაძლევთ წვდომას კომერციული საზღვაო სამართლის ექსპერტებზე, რომლებსაც ესმით საერთაშორისო ვაჭრობის ენა. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან ხელშეკრულებების მომზადებაში, ტვირთის დაცვასა და სადავო სიტუაციების თქვენს სასარგებლოდ გადაწყვეტაში. უზრუნველყავით თქვენი ტვირთის უსაფრთხოება Legal.ge-სთან ერთად.