შესავალი: რა არის ოპერაციული რისკის კონსულტირება?
ოპერაციული რისკი წარმოადგენს ზარალის საფრთხეს, რომელიც გამოწვეულია არაადეკვატური ან წარუმატებელი შიდა პროცესებით, ადამიანური რესურსებით, სისტემებით ან გარე მოვლენებით. საქართველოში მოქმედი ბიზნესებისთვის, განსაკუთრებით საშუალო და მსხვილი საწარმოებისთვის, ოპერაციული რისკების მართვა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ფინანსური სტაბილურობისა და რეპუტაციის შესანარჩუნებლად. ოპერაციული რისკის კონსულტირება მოიცავს კომპლექსურ სამართლებრივ და ორგანიზაციულ ანალიზს, რომლის მიზანია გამოავლინოს კომპანიის საქმიანობაში არსებული სუსტი წერტილები — იქნება ეს შრომითი ურთიერთობების გაუმართაობა, ხელშეკრულებების არასწორი მენეჯმენტი, მონაცემთა დაცვის ხარვეზები თუ საწარმოო პროცესების შეუსაბამობა კანონმდებლობასთან. კვალიფიციური იურისტები და რისკების მენეჯერები ეხმარებიან კომპანიებს, შექმნან ისეთი მმართველობითი სტრუქტურა, რომელიც მინიმუმამდე დაიყვანს ადამიანური შეცდომებისა და ტექნიკური გაუმართაობის ალბათობას.
ოპერაციული რისკის კონსულტირება არის მრავალშრიანი პროცესი, რომელიც ეხება ბიზნესის თითქმის ყველა ასპექტს. სპეციალისტები მუშაობენ შემდეგი მიმართულებებით:
- შიდა მარეგულირებელი დოკუმენტაციის აუდიტი: შრომის შინაგანაწესის, ეთიკის კოდექსისა და უსაფრთხოების პოლიტიკის შემოწმება და განახლება საქართველოს კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში.
- ადამიანური რესურსების რისკების მართვა: თანამშრომელთა მიერ დაშვებული შეცდომების, თაღლითობის ან უფლებამოსილების გადამეტების პრევენციის მექანიზმების შემუშავება.
- სახელშეკრულებო რისკების ანალიზი: მომწოდებლებთან და პარტნიორებთან დადებული კონტრაქტების რევიზია, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ოპერაციული შეფერხებები კონტრაგენტის ბრალეულობით.
- ინფორმაციული უსაფრთხოების სამართლებრივი უზრუნველყოფა: მონაცემთა დაცვისა და კიბერუსაფრთხოების პროტოკოლების შესაბამისობა კანონთან, რათა გამოირიცხოს სისტემური ჩავარდნები.
- აუთსორსინგის რისკების შეფასება: მესამე მხარისთვის გადაცემული სერვისების (მაგ. ბუღალტერია, IT) კონტროლის მექანიზმების შექმნა.
- ბიზნესის უწყვეტობის გეგმის (BCP) შემუშავება: კრიზისული სიტუაციებისთვის (მაგ. პანდემია, ფორს-მაჟორი) სამოქმედო გეგმის სამართლებრივი მხარდაჭერა.
ბიზნესს ოპერაციული რისკების მართვა სჭირდება სხვადასხვა რეალურ სცენარში:
- თანამშრომლის მიერ ინფორმაციის გაჟონვა: როდესაც კომპანიას არ აქვს გაფორმებული კონფიდენციალურობის მკაცრი ხელშეკრულება და თანამშრომელი კონკურენტს გადასცემს სავაჭრო საიდუმლოებას.
- მომწოდებლის ჯაჭვის გაწყვეტა: როდესაც ძირითადი პარტნიორი ვერ აწვდის ნედლეულს და კომპანიას არ აქვს გაწერილი ჯარიმები ან ალტერნატიული მომარაგების სამართლებრივი გეგმა.
- შრომის უსაფრთხოების დარღვევა: საწარმოო ტრავმა, რომელიც გამოწვეულია უსაფრთხოების ინსტრუქტაჟის არარსებობით, რაც იწვევს მაღალ ჯარიმებსა და სასამართლო დავებს.
- სისტემური ხარვეზი ბანკში ან ფინტექში: პროგრამული უზრუნველყოფის შეცდომა, რომელმაც გამოიწვია ტრანზაქციების შეჩერება და კლიენტების პრეტენზიები.
- თაღლითობა შიდა კადრების მიერ: ბუღალტრის ან მენეჯერის მიერ კომპანიის თანხების მითვისება სუსტი შიდა კონტროლის სისტემის გამო.
ოპერაციული რისკების მართვა ეფუძნება საქართველოს რამდენიმე საკვანძო საკანონმდებლო აქტს. „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონი აკისრებს დირექტორებსა და მენეჯმენტს ზრუნვის მოვალეობას, რაც გულისხმობს რისკების გონივრულ მართვას. ამ მოვალეობის შეუსრულებლობამ შეიძლება გამოიწვიოს ხელმძღვანელი პირების პირადი პასუხისმგებლობა.
საქართველოს შრომის კოდექსი და „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ კანონი არეგულირებს დასაქმებულთა ქცევას, უსაფრთხოებას და დისციპლინურ პასუხისმგებლობას, რაც ოპერაციული რისკების მართვის ცენტრალური ნაწილია. გარდა ამისა, „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი და „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ კანონი ადგენენ სტანდარტებს, რომელთა დარღვევა იწვევს როგორც ფინანსურ სანქციებს, ისე ოპერაციულ პარალიზებას. საფინანსო სექტორისთვის ასევე გადამწყვეტია ეროვნული ბანკის დებულებები ოპერაციული რისკების მართვის შესახებ.
სპეციალისტთან მუშაობა რამდენიმე ეტაპს მოიცავს:
- დიაგნოსტიკა: იურისტი და რისკების მენეჯერი სწავლობენ კომპანიის არსებულ სტრუქტურას, პროცესებსა და დოკუმენტაციას.
- რისკების იდენტიფიცირება: დგება "რისკების რუკა", სადაც პრიორიტეტების მიხედვით ნაწილდება აღმოჩენილი საფრთხეები (მაღალი, საშუალო, დაბალი).
- სტრატეგიის შემუშავება: იქმნება კონკრეტული სამოქმედო გეგმა და სამართლებრივი დოკუმენტები (პოლიტიკები, ხელშეკრულებები) რისკების შესამცირებლად.
- იმპლემენტაცია და ტრენინგი: ახალი წესების დანერგვა და თანამშრომლების გადამზადება.
- მონიტორინგი: პერიოდული შემოწმება, თუ რამდენად ეფექტურად მუშაობს დანერგილი სისტემა.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც გაკავშირებთ საქართველოში მოქმედ წამყვან იურიდიულ ფირმებთან და რისკების მართვის ექსპერტებთან. ჩვენი მეშვეობით შეგიძლიათ იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება კონკრეტულად თქვენს ინდუსტრიაში — იქნება ეს საბანკო სფერო, წარმოება თუ ტექნოლოგიები. პლატფორმაზე რეგისტრირებული პროფესიონალები დაგეხმარებიან, აქციოთ ოპერაციული რისკების მართვა თქვენი ბიზნესის კონკურენტულ უპირატესობად და თავიდან აიცილოთ გაუთვალისწინებელი ფინანსური დანაკარგები.