მესამე მხარის რისკების მართვა
რატომ არის აუცილებელი პარტნიორის შემოწმება?
პარტნიორის შემოწმება გიცავთ ფინანსური ზარალისგან, სამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან და რეპუტაციული რისკებისგან, თუ აღმოჩნდება, რომ პარტნიორი არაკეთილსინდისიერია ან გადახდისუუნაროა.
რა ინფორმაციის მოძიებაა შესაძლებელი პარტნიორზე?
საჯარო წყაროებიდან შესაძლებელია ინფორმაციის მიღება რეგისტრირებული მონაცემების, ყადაღის/გირავნობის არსებობის, მიმდინარე სასამართლო დავებისა და საგადასახადო დავალიანების შესახებ.
ვინ აგებს პასუხს აუთსორსერის მიერ მონაცემების დაკარგვაზე?
საქართველოს კანონმდებლობით, მონაცემთა დამკვეთი (თქვენი კომპანია) რჩება პასუხისმგებელი მონაცემთა უსაფრთხოებაზე, მაშინაც კი, თუ დამუშავება აუთსორსერმა განახორციელა, ამიტომ მნიშვნელოვანია სწორი ხელშეკრულება.
შემიძლია თუ არა ხელშეკრულების გაწყვეტა რისკის აღმოჩენისას?
დიახ, თუ ხელშეკრულებაში ჩადებული გაქვთ შესაბამისი პუნქტები (მაგალითად, „კეთილსინდისიერების დარღვევა“ ან „არსებითი გარემოების შეცვლა“), შეგიძლიათ შეწყვიტოთ ურთიერთობა ჯარიმების გარეშე.
მესამე მხარის რისკების მართვა: პარტნიორული ურთიერთობების უსაფრთხოება
თანამედროვე ბიზნეს ეკოსისტემაში არცერთი კომპანია არ საქმიანობს იზოლირებულად. ორგანიზაციები დამოკიდებულნი არიან მომწოდებლებზე, კონტრაქტორებზე, აუთსორსინგის პროვაიდერებსა და სხვა პარტნიორებზე. მესამე მხარის რისკების მართვა (TPRM) არის კრიტიკული პროცესი, რომელიც მიზნად ისახავს იმ საფრთხეების იდენტიფიცირებას, შეფასებასა და კონტროლს, რომლებიც მომდინარეობს გარე სუბიექტებთან ურთიერთობიდან. საქართველოში, სადაც ბიზნესგარემო სწრაფად ვითარდება და რეგულაციები მკაცრდება (განსაკუთრებით ფინანსურ და ტექნოლოგიურ სექტორებში), არასანდო პარტნიორმა შეიძლება გამოიწვიოს არა მხოლოდ ფინანსური ზარალი, არამედ სერიოზული სამართლებრივი პასუხისმგებლობა და რეპუტაციის განადგურება. მაგალითად, თუ თქვენი ქვეკონტრაქტორი არღვევს შრომის უსაფრთხოების ნორმებს ან პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონს, პასუხისმგებლობა ხშირად დამკვეთ კომპანიაზეც ვრცელდება. მესამე მხარის რისკების მართვის სერვისი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ბიზნეს-კავშირები იყოს გამჭვირვალე, კანონიერი და დაცული, რაც საშუალებას გაძლევთ, მშვიდად განავითაროთ სტრატეგიული პარტნიორობები.
მესამე მხარის რისკების მართვა კომპლექსური სერვისია, რომელიც მოიცავს იურიდიულ, ფინანსურ და ოპერაციულ ასპექტებს:
• წინასწარი შემოწმება (Due Diligence): პოტენციური პარტნიორის დეტალური შესწავლა ხელშეკრულების გაფორმებამდე. ეს მოიცავს მათი იურიდიული სტატუსის, ფინანსური მდგრადობის, სასამართლო ისტორიისა და რეპუტაციის შემოწმებას.
• ხელშეკრულებების რისკ-მენეჯმენტი: კონტრაქტებში სპეციალური დამცავი მექანიზმების ჩადება, როგორიცაა აუდიტის უფლება, ზიანის ანაზღაურების (Indemnification) მკაცრი პირობები, კონფიდენციალურობის გარანტიები და მომსახურების დონის შეთანხმებები (SLA).
• შესაბამისობის მონიტორინგი: პარტნიორების მიერ საქართველოს კანონმდებლობის (მაგ. შრომის კოდექსი, გარემოსდაცვითი რეგულაციები) დაცვის პერიოდული შემოწმება.
• მონაცემთა დაცვის აუდიტი: იმ პარტნიორების შემოწმება, რომლებსაც გადასცემთ თქვენი კლიენტების ან თანამშრომლების პერსონალურ მონაცემებს, რათა დარწმუნდეთ, რომ ისინი იცავენ უსაფრთხოების სტანდარტებს.
• ინტერესთა კონფლიქტის მართვა: შესყიდვების პროცესში პარტნიორებსა და კომპანიის თანამშრომლებს შორის ფარული კავშირების გამოვლენა.
• ურთიერთობის დასრულების სტრატეგია (Offboarding): რისკების შემცირება პარტნიორობის შეწყვეტისას, რაც გულისხმობს მონაცემების დაბრუნებას, წვდომების გაუქმებას და საბოლოო ანგარიშსწორების სამართლებრივ უზრუნველყოფას.
მესამე მხარის რისკების მართვა აუცილებელია შემდეგი ტიპიური სიტუაციების დროს:
• IT სერვისების აუთსორსინგი: როდესაც ქირაობთ გარე კომპანიას სერვერების სამართავად ან პროგრამული უზრუნველყოფის შესაქმნელად. აქ კრიტიკულია კიბერუსაფრთხოებისა და ინტელექტუალური საკუთრების რისკების დაზღვევა.
• მიწოდების ჯაჭვის მართვა: როდესაც საწარმოო ნედლეულის მოწოდება დამოკიდებულია ერთ კონკრეტულ მომწოდებელზე. მისი გაკოტრება ან სანქცირება (მაგ. საერთაშორისო სანქციები) საფრთხეს უქმნის თქვენს წარმოებას.
• შერწყმა და შეძენა (M&A): სხვა კომპანიის ყიდვისას აუცილებელია მისი არსებული კონტრაქტებისა და პარტნიორული ვალდებულებების აუდიტი.
• ფინანსური შუამავლების გამოყენება: აგენტებთან ან დისტრიბუტორებთან მუშაობა, სადაც არსებობს კორუფციული გარიგებების ან ფულის გათეთრების რისკი, რაზეც პასუხისმგებლობა შეიძლება თქვენ დაგეკისროთ.
მესამე მხარის რისკების მართვა ეფუძნება საქართველოს რამდენიმე საკანონმდებლო აქტს. საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი არეგულირებს სახელშეკრულებო ურთიერთობებს და მხარეთა პასუხისმგებლობას. საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“ განსაზღვრავს ხელმძღვანელი პირების გულისხმიერების ვალდებულებას, რაც გულისხმობს პარტნიორების ფრთხილ შერჩევას. ფინანსური სექტორისთვის გადამწყვეტია საქართველოს კანონი „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“, რომელიც ავალდებულებს სუბიექტებს, შეისწავლონ თავიანთი ბიზნეს-პარტნიორები (KYC/KYB). გარდა ამისა, საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ აკისრებს პასუხისმგებლობას მონაცემთა დამკვეთს იმ შემთხვევაში, თუ მისი კონტრაქტორი (დამამუშავებელი) არღვევს კანონს.
პროცესი იწყება რისკების კატეგორიზაციით (Segmentation): ყველა მომწოდებელი იყოფა დაბალი, საშუალო და მაღალი რისკის ჯგუფებად. მაღალი რისკის პარტნიორებისთვის ტარდება გაღრმავებული შემოწმება (Enhanced Due Diligence). იურისტები ამოწმებენ საჯარო რეესტრის მონაცემებს, სასამართლო დავების ისტორიას და სანქციების სიებს. შემდეგ ეტაპზე ხდება ხელშეკრულებების მოდიფიცირება რისკების შესამცირებლად. თანამშრომლობის განმავლობაში ხორციელდება პერიოდული მონიტორინგი და აუდიტი. პრობლემის აღმოჩენის შემთხვევაში, იურისტები უზრუნველყოფენ ხელშეკრულების შეწყვეტას ან ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნას.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას რისკ-მენეჯერებსა და იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზარზე. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან, შექმნათ მომწოდებლების მართვის ეფექტური სისტემა, რომელიც დაგიცავთ მოულოდნელი „სიურპრიზებისგან“. ნუ ენდობით მხოლოდ სიტყვას; ენდეთ შემოწმებულ ფაქტებსა და გამართულ იურიდიულ დოკუმენტებს, რომლებსაც Legal.ge-ს ექსპერტები მოგიმზადებენ.