შესავალი: რას გულისხმობს იურიდიული მხარდაჭერა საგანგებო სიტუაციების დროს?
ბიზნესის მართვა ყოველთვის მოიცავს გაუთვალისწინებელ რისკებს, თუმცა ზოგიერთი სიტუაცია მოითხოვს მყისიერ და კრიტიკულად მნიშვნელოვან რეაგირებას. საგანგებო სიტუაციების დროს იურიდიული მხარდაჭერა (Emergency Response Legal) არის სპეციალიზებული სერვისი, რომელიც განკუთვნილია კომპანიებისთვის, რომლებიც დგანან მწვავე სამართლებრივი კრიზისის წინაშე. ეს შეიძლება იყოს სამართალდამცავი ორგანოების მოულოდნელი შემოწმება (ე.წ. "Dawn Raid"), საგადასახადო სამსახურის მიერ ანგარიშების დაყადაღება, საწარმოო უბედური შემთხვევა, კიბერშეტევა ან მენეჯმენტის წევრების დაკავება. ასეთ დროს ყოველი წუთი გადამწყვეტია. არასწორმა ქმედებამ, მტკიცებულებების უნებლიე განადგურებამ ან არასასურველი ჩვენების მიცემამ შეიძლება გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენოს კომპანიის რეპუტაციასა და ფინანსურ მდგომარეობას. კვალიფიციური ადვოკატების ჯგუფი უზრუნველყოფს სიტუაციის მართვას პირველივე წუთებიდან, იცავს კომპანიის ინტერესებსა და თანამშრომლების უფლებებს სტრესულ გარემოში.
საგანგებო იურიდიული დახმარება არის მრავალპროფილური სერვისი, რომელიც მორგებულია კრიზისის სპეციფიკაზე. ძირითადი მიმართულებებია:
- ადგილზე მყისიერი გამოცხადება: ადვოკატის ფიზიკური დასწრება კომპანიის ოფისში ჩხრეკის, ამოღების ან ინსპექტირების დროს, რათა უზრუნველყოფილი იყოს პროცესუალური ნორმების დაცვა.
- საგამოძიებო მოქმედებებში მონაწილეობა: თანამშრომლების დაკითხვაზე დასწრება, ოქმების სისწორის შემოწმება და დარღვევების დაფიქსირება.
- კრიზისული კომუნიკაციის მართვა: პრესრელიზებისა და საჯარო განცხადებების სამართლებრივი ექსპერტიზა, რათა კომპანიამ არ დაუშვას ისეთი განცხადება, რომელიც მოგვიანებით მის წინააღმდეგ იქნება გამოყენებული.
- დროებითი ღონისძიებების გასაჩივრება: ყადაღის, საქმიანობის შეჩერების ან საბანკო ანგარიშების ბლოკირების დაუყოვნებლივ გასაჩივრება სასამართლოში.
- შიდა მოკვლევის ჩატარება: ფაქტების სწრაფი დადგენა (მაგ. თაღლითობის ან მონაცემთა გაჟონვის დროს) და მტკიცებულებების კონსერვაცია.
- მოლაპარაკება სახელმწიფო უწყებებთან: კომუნიკაცია პროკურატურასთან, შემოსავლების სამსახურთან ან მარეგულირებელ ორგანოებთან ზიანის შესამცირებლად.
გადაუდებელი იურიდიული დახმარება შეიძლება დასჭირდეს ბიზნესს სხვადასხვა სცენარში:
- ფინანსური პოლიციის შესვლა: როდესაც საგამოძიებო სამსახური მოულოდნელად შედის ოფისში დოკუმენტაციის ამოსაღებად. ამ დროს ადვოკატი აკონტროლებს, რომ ამოღებული იყოს მხოლოდ განჩინებით გათვალისწინებული მასალები.
- საწარმოო ტრავმა ან უბედური შემთხვევა: მშენებლობაზე ან ქარხანაში მომხდარი მძიმე შემთხვევის დროს, როდესაც ადგილზე მოდის შრომის ინსპექცია და პოლიცია. საჭიროა მტკიცებულებების დაფიქსირება და მენეჯმენტის დაცვა სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან.
- კიბერ-ინციდენტი და მონაცემთა გაჟონვა: ჰაკერული შეტევის შედეგად კლიენტთა ბაზის გასაჯაროება, რაც მოითხოვს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის ინფორმირებას კანონით დადგენილ უმოკლეს ვადებში.
- ანგარიშების მოულოდნელი დაყადაღება: საგადასახადო დავის გამო ოპერაციული საქმიანობის პარალიზება, რაც მოითხოვს სწრაფ სამართლებრივ რეაგირებას ბიზნესის გადასარჩენად.
- დირექტორის დაკავება: ხელმძღვანელი პირის დაკავება აეროპორტში ან საზღვარზე, რაც მოითხოვს დაუყოვნებლივ ჩართულობას აღკვეთის ღონისძიების საკითხზე.
საგანგებო სიტუაციების მართვა ეფუძნება საქართველოს საპროცესო და მატერიალურ კანონმდებლობას. საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი არეგულირებს ჩხრეკის, ამოღებისა და დაკითხვის წესებს. ადვოკატის ცოდნა ამ კოდექსის ნიუანსებში გადამწყვეტია, რათა არ მოხდეს უკანონო მტკიცებულებების მოპოვება. საქართველოს საგადასახადო კოდექსი განსაზღვრავს საგადასახადო შემოწმებისა და ყადაღის დადების პროცედურებს. შრომითი უსაფრთხოების კუთხით კრიტიკულია საქართველოს ორგანული კანონი „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“, რომელიც ადგენს უბედური შემთხვევის შეტყობინების ვალდებულებებს. მონაცემთა დარღვევისას კი მოქმედებს „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი, რომელიც მკაცრ ვადებს აწესებს ინციდენტის შესახებ მარეგულირებლის ინფორმირებისთვის.
საგანგებო რეჟიმში მუშაობა განსხვავდება სტანდარტული პროცედურებისგან:
- ცხელი ხაზის გააქტიურება: კლიენტი უკავშირდება ადვოკატს საგანგებო ნომერზე 24/7 რეჟიმში.
- პირველადი ინსტრუქტაჟი: ტელეფონით მიეცემათ მითითებები თანამშრომლებს (მაგ. "არ უპასუხოთ კითხვებს ადვოკატის მოსვლამდე", "არ მისცეთ წვდომა კომპიუტერებზე განჩინების გარეშე").
- ადგილზე მობილიზება: იურიდიული გუნდის მისვლა შემთხვევის ადგილზე უმოკლეს დროში.
- პროცესის მართვა: საგამოძიებო ან ადმინისტრაციულ მოქმედებებში ჩართვა, შენიშვნების შეტანა ოქმებში.
- სტრატეგიის შემუშავება: პირველი ტალღის გადავლის შემდეგ, გრძელვადიანი თავდაცვის სტრატეგიის დაგეგმვა.
კრიზისულ სიტუაციაში დრო არ ითმენს და ექსპერიმენტების ადგილი არ არის. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას სწრაფად იპოვოთ ისეთი სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ მსგავსი კრიზისების მართვის გამოცდილება. პლატფორმაზე წარმოდგენილი არიან სისხლის სამართლის, საგადასახადო და კორპორაციული სამართლის ექსპერტები, რომლებსაც შეუძლიათ ოპერატიული რეაგირება მთელი საქართველოს მასშტაბით. იპოვეთ თქვენი დამცველი Legal.ge-ზე მანამ, სანამ კრიზისი დადგება, ან მიმართეთ მათ დაუყოვნებლივ გადაუდებელი აუცილებლობის შემთხვევაში.