საგანმანათლებლო ტექნოლოგიების (EdTech) სფერო საქართველოში სწრაფად ვითარდება, თუმცა ის მოქცეულია ორი უაღრესად რეგულირებადი დარგის — განათლებისა და ტექნოლოგიების კვეთაზე. EdTech კომპანიებმა უნდა დააბალანსონ ინოვაციური მიდგომები მკაცრ საკანონმდებლო მოთხოვნებთან. მთავარი გამოწვევები უკავშირდება არასრულწლოვანთა პერსონალური მონაცემების დაცვას, საგანმანათლებლო პროგრამების ავტორიზაციას და დისტანციური სწავლების სტანდარტების დაცვას. თუ პლატფორმა გასცემს სერტიფიკატს ან დიპლომს, რომელიც აღიარებულია სახელმწიფოს მიერ, მას სჭირდება განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის (EQE) ავტორიზაცია. გარდა ამისა, ონლაინ კურსების გაყიდვა ექვემდებარება ელექტრონული კომერციისა და მომხმარებელთა უფლებების კანონმდებლობას. ეს სერვისი ეხმარება EdTech სტარტაპებსა და სასწავლო ცენტრებს, შექმნან ლეგალური და მდგრადი ბიზნეს-მოდელი.
EdTech შესაბამისობის სერვისი მოიცავს:
- საგანმანათლებლო ავტორიზაცია/აკრედიტაცია: კონსულტაცია იმაზე, სჭირდება თუ არა თქვენს პლატფორმას ავტორიზაცია. დოკუმენტების მომზადება განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრისთვის.
- მონაცემთა დაცვა (COPPA/GDPR ეკვივალენტი): არასრულწლოვანთა მონაცემების დამუშავების პოლიტიკის შემუშავება. მშობლის თანხმობის მექანიზმების დანერგვა.
- ინტელექტუალური საკუთრება: სასწავლო მასალების (ვიდეოები, ტექსტები, კოდი) საავტორო უფლებების დაცვა და ლიცენზირება. ურთიერთობა ლექტორებთან.
- მომხმარებელთან ხელშეკრულება (User Agreement): პლატფორმის გამოყენების წესების გაწერა, რომელიც არეგულირებს სტუდენტის ქცევას, გადახდებსა და პასუხისმგებლობებს.
- ელექტრონული კომერცია: ონლაინ გადახდების, დაბრუნების პოლიტიკისა და საგადასახადო დაბეგვრის (მაგ. დღგ ციფრულ მომსახურებაზე) საკითხების მოგვარება.
EdTech ბიზნესის ტიპური გამოწვევები:
- ონლაინ სკოლა: კომპანიას სურს შექმნას სრულფასოვანი ონლაინ სკოლა, რომელიც გასცემს ატესტატს. კანონმდებლობა დისტანციურ სწავლებაზე ზოგად განათლებაში მკაცრია. საჭიროა რთული ავტორიზაციის გავლა.
- ბავშვთა მონაცემები: აპლიკაცია აგროვებს ბავშვების ფოტოებს ან ხმას. მშობლის ინფორმირებული თანხმობის გარეშე ეს სოლიდურ ჯარიმას იწვევს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურისგან.
- მასალების მოპარვა: პლატფორმის კურსები გავრცელდა მეკობრულ საიტებზე. საჭიროა საავტორო უფლებების დაცვის მექანიზმების (DRM) და იურიდიული ბერკეტების გამოყენება.
- უცხოელი ლექტორები: პლატფორმა იყენებს უცხოელ ტრენერებს. დგება საგადასახადო საკითხები (უკუდაბეგვრის დღგ, საშემოსავლო გადასახადი).
EdTech სფეროს არეგულირებს კანონი „ზოგადი განათლების შესახებ“, „უმაღლესი განათლების შესახებ“ კანონი და განათლების მინისტრის ბრძანებები დისტანციური სწავლების წესზე. მონაცემთა დაცვის კუთხით მოქმედებს „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი (განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ბავშვთა მონაცემებს). ინტელექტუალური საკუთრების ნაწილში — „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ კანონი. აკრედიტაციის პროცესებს ზედამხედველობს სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი.
იურისტი აანალიზებს ბიზნეს-მოდელს: არის ეს ფორმალური განათლება (სკოლა/უნივერსიტეტი) თუ არაფორმალური (ტრენინგ ცენტრი). ფორმალურის შემთხვევაში იწყება ავტორიზაციის ხანგრძლივი პროცესი. არაფორმალურის შემთხვევაში აქცენტი კეთდება კონტრაქტებზე, მონაცემთა დაცვასა და საავტორო უფლებებზე. იურისტი წერს "Terms of Use"-ს და "Privacy Policy"-ს, რომლებიც სპეციფიკურად მორგებულია საგანმანათლებლო პროცესზე.
განათლება და ტექნოლოგიები რთული კომბინაციაა სამართლებრივი თვალსაზრისით. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც საგანმანათლებლო სამართალში, ისე IT სფეროში. ჩვენ დაგეხმარებით ინოვაციური იდეების კანონიერ ჩარჩოებში მოქცევაში, რათა თქვენ შეძლოთ ფოკუსირება სწავლებაზე, ხოლო სამართლებრივი რისკები ჩვენ მოგვანდოთ.