რა სიხშირით უნდა ჩატარდეს შესაბამისობის აუდიტი?
რეკომენდებულია წელიწადში ერთხელ, ან კანონმდებლობის მნიშვნელოვანი ცვლილების შემდეგ.
განსხვავდება თუ არა ეს ფინანსური აუდიტისგან?
დიახ, ფინანსური აუდიტი ამოწმებს ციფრებს, ხოლო შესაბამისობის აუდიტი ამოწმებს სამართლებრივ პროცესებსა და დოკუმენტაციას.
რა ღირს აუდიტი?
ფასი დამოკიდებულია კომპანიის ზომაზე და შესამოწმებელი სფეროების რაოდენობაზე (სრული vs ნაწილობრივი აუდიტი).
შეუძლია თუ არა აუდიტს ჯარიმის თავიდან აცილება?
დიახ, ხარვეზების წინასწარ აღმოჩენა და გამოსწორება ამცირებს სახელმწიფო შემოწმების დროს დაჯარიმების რისკს.
შესაბამისობის აუდიტი (Compliance Audit) არის კომპლექსური შემოწმება, რომელიც მიზნად ისახავს დაადგინოს, რამდენად შეესაბამება კომპანიის საქმიანობა საქართველოს კანონმდებლობას, რეგულაციებსა და შიდა პოლიტიკას. მუდმივად ცვალებადი საკანონმდებლო გარემოს პირობებში, ბიზნესისთვის რთულია ყველა წესის დაცვა, რაც ზრდის ჯარიმების, სანქციებისა და რეპუტაციული ზიანის რისკს. შესაბამისობის აუდიტი არ არის ფინანსური აუდიტი; ეს არის სამართლებრივი "ჯანმრთელობის შემოწმება", რომელიც მოიცავს შრომის, საგადასახადო, მონაცემთა დაცვის, გარემოსდაცვით და ანტიკორუფციულ საკითხებს. აუდიტის ჩატარება აუცილებელია ინვესტიციის მოზიდვამდე, რეორგანიზაციის დროს ან უბრალოდ პრევენციის მიზნით, რათა თავიდან იქნას აცილებული სახელმწიფო მარეგულირებლების (მაგ. შრომის ინსპექცია, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური) მიერ გამოვლენილი დარღვევები.
რას მოიცავს შესაბამისობის აუდიტის სერვისი?
ეს სერვისი არის სრული დიაგნოსტიკა, რომელიც ფარავს ბიზნესის ყველა კრიტიკულ სფეროს:
• შრომითი სამართლის აუდიტი: შრომითი ხელშეკრულებების, სამუშაო დროის აღრიცხვის, ზეგანაკვეთური ანაზღაურებისა და შრომის უსაფრთხოების წესების შემოწმება.
• პერსონალურ მონაცემთა დაცვა (GDPR/ადგილობრივი კანონი): მონაცემთა დამუშავების პოლიტიკის, თანხმობის ფორმებისა და უსაფრთხოების ზომების ანალიზი.
• საგადასახადო და ფინანსური კომპლაენსი: საგადასახადო დეკლარირების სისწორის სამართლებრივი შეფასება (აუდიტორებთან ერთად).
• ლიცენზიები და ნებართვები: შემოწმება, აქვს თუ არა კომპანიას ყველა საჭირო ნებართვა საქმიანობისთვის (მაგ. გარემოსდაცვითი, სამშენებლო).
• AML (ფულის გათეთრების წინააღმდეგ) აუდიტი: ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის მოთხოვნებთან შესაბამისობა (ანგარიშგება, კლიენტის იდენტიფიკაცია).
შესაბამისობის აუდიტი საჭიროა: ინვესტიციამდე: პოტენციურ ინვესტორს სურს დარწმუნდეს, რომ ყიდულობს "სუფთა" კომპანიას ფარული ვალდებულებების გარეშე. შრომის ინსპექციის შესვლამდე: კომპანიას სურს გამოასწოროს ხარვეზები, სანამ ინსპექცია დააჯარიმებს. ახალი რეგულაციების ამოქმედებისას: მაგალითად, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ახალი კანონის მიღების შემდეგ, სისტემის განახლება. ISO სერტიფიცირებისთვის: საერთაშორისო სტანდარტების მისაღებად აუცილებელია სამართლებრივი შესაბამისობის დადასტურება.
აუდიტი ეყრდნობა მრავალ სამართლებრივ აქტს, მათ შორის: შრომის კოდექსი (დასაქმებულთა უფლებები), „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი (მონაცემთა დამუშავება), საგადასახადო კოდექსი, „ფულის გათეთრების აღკვეთის შესახებ“ კანონი და სექტორული კანონები (მაგ. „გარემოს დაცვის შესახებ“). მარეგულირებელი ორგანოები (შრომის ინსპექცია, შემოსავლების სამსახური, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური) რეგულარულად ამოწმებენ კომპანიებს, ამიტომ შიდა აუდიტი საუკეთესო პრევენციაა.
პროცესი იწყება დოკუმენტაციის შესწავლით (Desk Review). იურისტები ამოწმებენ კონტრაქტებს, ბრძანებებს და პოლიტიკებს. შემდეგ ხდება ინტერვიუები მენეჯერებთან და პროცესების ადგილზე დაკვირვება. გამოვლენილი ხარვეზები (Gaps) აისახება აუდიტის ანგარიშში, რომელსაც თან ახლავს რისკების შეფასება (მაღალი, საშუალო, დაბალი) და რეკომენდაციები გამოსწორებისთვის (Remediation Plan).
რისკების იგნორირება ძვირი ჯდება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას მულტიდისციპლინურ გუნდთან, რომელიც შეამოწმებს თქვენს ბიზნესს ყველა კუთხით. ჩვენ არ ვეძებთ მხოლოდ შეცდომებს; ჩვენ გთავაზობთ გადაწყვეტილებებს, რათა თქვენი ბიზნესი იყოს კანონიერი და დაცული. ჩაატარეთ აუდიტი დღეს, რათა თავიდან აიცილოთ ჯარიმები ხვალ. ენდეთ Legal.ge-ს.