რა ვადებში უნდა წარვადგინო ფინანსური ანგარიშგება SARAS-ში?
ანგარიშგების წარდგენის ვადა არის არაუგვიანეს საანგარიშგებო პერიოდის მომდევნო წლის 1 ოქტომბრისა.
რა ჯარიმაა ანგარიშგების დაგვიანებისთვის?
ჯარიმები დამოკიდებულია საწარმოს კატეგორიაზე და მერყეობს 500 ლარიდან 10,000 ლარამდე. დაგვიანების ყოველი თვე შეიძლება დამატებით დაჯარიმდეს.
სავალდებულოა თუ არა საქსტატის კითხვარების შევსება?
დიახ, თუ კომპანია მოხვდა შერჩევაში, „ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ“ კანონით ინფორმაციის მიწოდება სავალდებულოა.
შეუძლია თუ არა აუტსორსინგ კომპანიას ჩემს მაგივრად ანგარიშის ჩაბარება?
დიახ, მინდობილობის საფუძველზე პროფესიონალებს შეუძლიათ თქვენი სახელით ატვირთონ და დაადასტურონ ანგარიშები პორტალებზე.
რეგულატორული ანგარიშგება (Regulatory Reporting) არის ბიზნესის ვალდებულება, პერიოდულად წარუდგინოს ინფორმაცია სახელმწიფო საზედამხედველო ორგანოებს თავისი საქმიანობის, ფინანსური მდგომარეობისა და შესაბამისობის შესახებ. საქართველოში გამჭვირვალობის სტანდარტების ზრდასთან ერთად, საანგარიშგებო მოთხოვნები გამკაცრდა და გაფართოვდა. ეს ეხება არა მხოლოდ საგადასახადო დეკლარაციებს, არამედ ფინანსურ ანგარიშგებას SARAS-ისთვის, სტატისტიკურ მონაცემებს საქსტატისთვის, სპეციფიკურ რეპორტინგს ეროვნული ბანკისთვის (ფინანსური ინსტიტუტებისთვის) და მარეგულირებელი კომისიებისთვის (სემეკი, კომუნიკაციების კომისიას). არასწორი, არასრული ან დაგვიანებული ანგარიშგება იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს და ზრდის კომპანიის რისკ-პროფილს სახელმწიფო უწყებების თვალში. ეს სერვისი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი კომპანიის ანგარიშგება იყოს ზუსტი, დროული და სრულად შეესაბამებოდეს კანონმდებლობის მოთხოვნებს.
რეგულატორული ანგარიშგების მომსახურება ფარავს შემდეგ ასპექტებს:
• ფინანსური ანგარიშგების მომზადება და წარდგენა: I და II კატეგორიის საწარმოებისთვის, ასევე სდპ-ებისთვის (საზოგადოებრივი დაინტერესების პირები) ფინანსური და მმართველობის ანგარიშგების მომზადება SARAS-ის (ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახური) პორტალზე ასატვირთად.
• საგადასახადო დეკლარირება: ყოველთვიური (დღგ, საშემოსავლო) და წლიური (მოგების გადასახადი, ქონება) დეკლარაციების მომზადება და წარდგენა შემოსავლების სამსახურის პორტალზე (rs.ge).
• ეროვნული ბანკის რეპორტინგი: კომერციული ბანკების, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების, სესხის გამცემი სუბიექტებისა და ვალუტის გადამცვლელი პუნქტებისთვის სებ-ის მიერ დადგენილი ფორმების შევსება.
• ფინანსური მონიტორინგის ანგარიშგება: საეჭვო გარიგებების შესახებ ანგარიშგება (SAR) ფინანსური მონიტორინგის სამსახურისთვის.
• სტატისტიკური ანგარიშგება: სავალდებულო კვარტალური და წლიური ფორმების შევსება საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურისთვის (საქსტატი).
ანგარიშგების სერვისი კრიტიკულია:
• მეოთხე კატეგორიის საწარმოები: მცირე კომპანიებსაც აქვთ ვალდებულება, წარადგინონ გამარტივებული ფინანსური ანგარიშგება SARAS-ში. ამის შეუსრულებლობა იწვევს ჯარიმას.
• უცხოური კომპანიის ფილიალი: ფილიალმა უნდა წარადგინოს როგორც საგადასახადო, ისე ფინანსური ანგარიშგება, რაც მოითხოვს საერთაშორისო სტანდარტების (IFRS) ლოკალიზაციას.
• ენერგეტიკული კომპანია: ჰესები და გამანაწილებელი კომპანიები ვალდებულნი არიან წარუდგინონ ტექნიკური და ფინანსური ანგარიშები სემეკს ტარიფების დადგენის მიზნით.
• კრიპტო კომპანიები (VASP): ეროვნული ბანკის ახალი რეგულაციებით, ვირტუალური აქტივის პროვაიდერებს მოეთხოვებათ რეგულარული რეპორტინგი ტრანზაქციებზე.
ანგარიშგების ვალდებულებას განსაზღვრავს „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“ კანონი, საქართველოს საგადასახადო კოდექსი და „ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ“ კანონი. სპეციფიკური სექტორებისთვის მოქმედებს „ეროვნული ბანკის შესახებ“ ორგანული კანონი და შესაბამისი მარეგულირებლის (სებ, სემეკ, კომუნიკაციები) ნორმატიული აქტები. კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს ანგარიშგების ვადებს და ფორმებს, რომელთა დარღვევაც ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევად ითვლება.
იურისტი და ფინანსური კონსულტანტი ერთობლივად განსაზღვრავენ, თუ რა საანგარიშგებო ვალდებულებები აქვს კომპანიას მისი კატეგორიიდან და საქმიანობიდან გამომდინარე. იქმნება „ანგარიშგების კალენდარი“. სპეციალისტი აგროვებს საჭირო მონაცემებს ბუღალტერიიდან, ამუშავებს მათ და ავსებს შესაბამის პორტალებზე. წარდგენამდე ხდება მონაცემების ვალიდაცია (სისწორის შემოწმება), რათა გამოირიცხოს შეცდომები.
სახელმწიფოსთან ურთიერთობა სიზუსტეს მოითხოვს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან სპეციალისტები, რომლებსაც კარგად ესმით როგორც სამართლებრივი, ისე ფინანსური და ტექნიკური დეტალები. ჩვენ უზრუნველვყოფთ, რომ თქვენი ანგარიშგება იყოს უნაკლო და დროული, რითაც აგარიდებთ ზედმეტ თავის ტკივილს და ფინანსურ სანქციებს. იყავით მშვიდად მარეგულირებლებთან ურთიერთობაში.