ჯანდაცვის სტარტაპის შესაბამისობა
მჭირდება თუ არა ლიცენზია სამედიცინო აპლიკაციისთვის?
დამოკიდებულია აპლიკაციის ფუნქციაზე. თუ ის მხოლოდ ინფორმაციულია - არა, მაგრამ თუ ის დიაგნოზს სვამს ან მკურნალობას ნიშნავს, შესაძლოა ჩაითვალოს სამედიცინო საქმიანობად.
როგორ შევინახო პაციენტის მონაცემები კანონიერად?
ჯანმრთელობის მონაცემები უნდა ინახებოდეს დაშიფრულად, დაცულ სერვერებზე და მათი დამუშავებისთვის აუცილებელია პაციენტის მკაფიო, წერილობითი თანხმობა.
შეუძლია თუ არა ექიმს რეცეპტის გამოწერა ონლაინ?
საქართველოში ელექტრონული რეცეპტების სისტემა მოქმედებს, თუმცა დისტანციური კონსულტაციისას რეცეპტის გაცემას აქვს გარკვეული შეზღუდვები.
ლეგალურია თუ არა ტელემედიცინა საქართველოში?
დიახ, თუმცა ის არ ცვლის სრულფასოვან ფიზიკურ ვიზიტს და ექვემდებარება ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულაციებს.
ჯანდაცვის სფეროში მოქმედი სტარტაპები (HealthTech) საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი, მაგრამ ამავდროულად რთულად რეგულირებადი სექტორია. ინოვაციური სამედიცინო აპლიკაციის, ტელემედიცინის პლატფორმის ან ონლაინ კლინიკის გაშვება მოითხოვს არა მხოლოდ ტექნოლოგიურ გამართულობას, არამედ მკაცრი სამართლებრივი ჩარჩოს დაცვას. ჯანდაცვა არის მაღალი რისკის შემცველი სფერო, სადაც ნებისმიერი შეცდომა შეიძლება დაუკავშირდეს ადამიანის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას, ამიტომ კანონმდებლობა აწესებს მკაცრ მოთხოვნებს ლიცენზირების, მონაცემთა დაცვისა და სამედიცინო პასუხისმგებლობის კუთხით. ბევრი სტარტაპი მარცხდება სწორედ იმიტომ, რომ თავიდანვე არ ითვალისწინებს რეგულატორულ ბარიერებს, რაც შემდგომში იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს ან საქმიანობის შეჩერებას. „ჯანდაცვის სტარტაპის შესაბამისობა“ არის სპეციალიზებული სერვისი, რომელიც ეხმარება ინოვატორებს, გაიარონ ბიუროკრატიული ლაბირინთი და შექმნან კანონიერი, მდგრადი ბიზნეს მოდელი.
რას მოიცავს ჯანდაცვის სტარტაპის შესაბამისობის სერვისი?
ჩვენი მომსახურება უზრუნველყოფს სტარტაპის სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას იდეის ეტაპიდან გაშვებამდე:
• საქმიანობის კლასიფიკაცია და ლიცენზირება: განსაზღვრა, საჭიროებს თუ არა თქვენი აპლიკაცია ან სერვისი სამედიცინო საქმიანობის ლიცენზია/ნებართვას ჯანდაცვის სამინისტროსგან.
• მონაცემთა დაცვის (GDPR) იმპლემენტაცია: პაციენტის ჯანმრთელობის შესახებ ინფორმაცია „განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემია“. ჩვენ ვქმნით უსაფრთხოების პოლიტიკას, რომელიც შეესაბამება საქართველოს და საერთაშორისო სტანდარტებს.
• ტელემედიცინის რეგულაციები: ონლაინ კონსულტაციების სამართლებრივი ჩარჩოს შექმნა, ექიმისა და პაციენტის დისტანციური ურთიერთობის წესების გაწერა.
• ხელშეკრულებების პაკეტი: მომხმარებლის შეთანხმების (Terms of Use), ექიმებთან თანამშრომლობის კონტრაქტებისა და კონფიდენციალურობის პოლიტიკის მომზადება.
• პასუხისმგებლობის დაზღვევა: პროფესიული და პროდუქტის პასუხისმგებლობის რისკების შეფასება და შესაბამისი დაზღვევის მოდელის შერჩევა.
სტარტაპები ხშირად აწყდებიან შემდეგ გამოწვევებს: ჯავშნების პლატფორმა: აპლიკაცია, რომელიც აკავშირებს პაციენტს ექიმთან. მთავარი კითხვაა - არის ეს მხოლოდ საინფორმაციო მომსახურება თუ სამედიცინო შუამავლობა? დიაგნოსტიკური AI: ხელოვნური ინტელექტი, რომელიც სვამს პირველად დიაგნოზს. აქ კრიტიკულია პასუხისმგებლობის საკითხი შეცდომის შემთხვევაში. სამედიცინო ტურიზმი: პორტალი, რომელიც უცხოელ პაციენტებს ქართულ კლინიკებთან აკავშირებს. საჭიროა საერთაშორისო ხელშეკრულებების გამართვა. ონლაინ აფთიაქი: მედიკამენტების დისტანციური რეალიზაცია, რაც მკაცრად რეგულირდება ფარმაცევტული კანონმდებლობით.
სფეროს არეგულირებს კანონი „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი. ტელემედიცინის კუთხით მნიშვნელოვანია ჯანდაცვის სამინისტროს შესაბამისი დადგენილებები. პერსონალური მონაცემების ნაწილში მოქმედებს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“, რომელიც განსაკუთრებით მკაცრია ჯანმრთელობის მონაცემების დამუშავებისას (საჭიროა წერილობითი თანხმობა და უსაფრთხოების მაღალი სტანდარტი). ელექტრონული კომერციის ასპექტებს არეგულირებს „ელექტრონული კომერციის შესახებ“ კანონი და „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი.
პროცესი იწყება ბიზნეს-მოდელის სამართლებრივი აუდიტით. იურისტი აფასებს, ხვდება თუ არა საქმიანობა რეგულირებად სფეროში. შემდეგ მზადდება სავალდებულო დოკუმენტაცია (წესდება, პოლიტიკები). თუ საჭიროა ლიცენზია, იურისტი ამზადებს განაცხადს სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტოსთვის. პარალელურად, ხდება ვებ-გვერდის ან აპლიკაციის სამართლებრივი გამართვა (Checkbox-ები, თანხმობის ფორმები). საბოლოო ეტაპია ექიმებისა და პერსონალის ტრენინგი მონაცემთა დაცვის საკითხებში.
ჯანდაცვის ინოვაცია მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელიც აერთიანებს მედიცინას, სამართალსა და ტექნოლოგიებს. Legal.ge გთავაზობთ იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება HealthTech პროექტების მართვაში. ჩვენ დაგეხმარებით შექმნათ უსაფრთხო და კანონიერი პროდუქტი, რომელიც მოიპოვებს პაციენტებისა და ინვესტორების ნდობას. დაიცავით თქვენი სტარტაპი რეგულატორული რისკებისგან Legal.ge-სთან ერთად.