რა ღირს იურიდიული კონსულტაცია?
ფასი დამოკიდებულია საქმის სირთულესა და იურისტის გამოცდილებაზე. Legal.ge-ზე შეგიძლიათ იხილოთ სხვადასხვა საფასო კატეგორიის სპეციალისტები და შეარჩიოთ თქვენთვის მისაღები ვარიანტი.
სავალდებულოა თუ არა კონსულტაციისთვის ოფისში მისვლა?
არა, თანამედროვე ტექნოლოგიების საშუალებით კონსულტაცია შესაძლებელია დისტანციურად, ონლაინ შეხვედრის ან სატელეფონო საუბრის გზით, რაც ზოგავს თქვენს დროს.
რა საბუთები მჭირდება პირველადი კონსულტაციისთვის?
სასურველია იქონიოთ საქმესთან დაკავშირებული ყველა არსებული დოკუმენტი (ხელშეკრულებები, მიმოწერა, ოფიციალური შეტყობინებები), რათა იურისტმა ზუსტი შეფასება მოგცეთ.
გარანტირებულია თუ არა კონფიდენციალურობა?
დიახ, ადვოკატთა შესახებ კანონის თანახმად, კლიენტსა და იურისტს შორის კომუნიკაცია დაცულია პროფესიული საიდუმლოებით.
იურიდიული კონსულტაცია: პრევენციული და სტრატეგიული სამართლებრივი მხარდაჭერა
ბიზნესის წარმატება თანამედროვე სამყაროში პირდაპირ არის დაკავშირებული სამართლებრივი რისკების სწორ მართვასთან. იურიდიული კონსულტაცია საქართველოში არ არის მხოლოდ სასამართლო დავების დროს ადვოკატის დაქირავება; ეს არის კომპლექსური, წინასწარი და სტრატეგიული მომსახურება, რომელიც მიზნად ისახავს პრობლემების თავიდან აცილებას, სანამ ისინი წარმოიქმნება. კვალიფიციური იურიდიული კონსულტაცია ეხმარება როგორც ფიზიკურ პირებს, ისე კომპანიებს, სწორად დაგეგმონ თავიანთი ნაბიჯები საქართველოს მუდმივად ცვალებად საკანონმდებლო გარემოში. იქნება ეს ხელშეკრულების გაფორმება, შრომითი ურთიერთობების მოწესრიგება, ქონებრივი დავები თუ ადმინისტრაციულ ორგანოებთან ურთიერთობა, დროული რჩევა ხშირად გადამწყვეტია. საქართველოს კანონმდებლობა ხასიათდება სპეციფიკური ნიუანსებით, რომელთა იგნორირებამ შეიძლება გამოიწვიოს ფინანსური ზარალი ან სამართლებრივი პასუხისმგებლობა. იურიდიული კონსულტაციის სერვისი გთავაზობთ პროფესიონალურ ხედვას და გადაწყვეტილებებს, რომლებიც მორგებულია თქვენს კონკრეტულ საჭიროებებზე.
ზოგადი იურიდიული კონსულტაცია ფარავს სამართლის თითქმის ყველა სფეროს და მოიცავს შემდეგ კომპონენტებს:
• სამართლებრივი ანალიზი და დასკვნა: კლიენტის სიტუაციის დეტალური შესწავლა და წერილობითი ან ზეპირი დასკვნის მომზადება მოსალოდნელი შედეგებისა და რისკების შესახებ.
• ხელშეკრულებების რევიზია და მომზადება: ნებისმიერი ტიპის კონტრაქტის (ნასყიდობა, მომსახურება, იჯარა, შრომითი) შედგენა ან მეორე მხარის მიერ მოწოდებული პროექტის სამართლებრივი ექსპერტიზა.
• მარეგულირებელ მოთხოვნებთან შესაბამისობა: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ როგორ უნდა აწარმოოს კლიენტმა საქმიანობა კანონის სრული დაცვით (საგადასახადო, შრომითი, ადმინისტრაციული რეგულაციები).
• მოლაპარაკებებში მონაწილეობა: კლიენტის ინტერესების წარმოდგენა და დაცვა ბიზნეს-პარტნიორებთან ან სახელმწიფო უწყებებთან მოლაპარაკების მაგიდასთან.
• საკორპორაციო საკითხები: კომპანიის დაფუძნება, წესდების ცვლილება, პარტნიორთა კრების ოქმების მომზადება და რეორგანიზაციის საკითხები.
• კანონმდებლობის განმარტება: კონკრეტული კანონის ან ნორმის განმარტება და მისი პრაქტიკული გამოყენების გზების სწავლება კლიენტისთვის.
იურიდიული კონსულტაცია საჭიროა ყოველდღიურ რეჟიმში, თუმცა არის კრიტიკული მომენტები:
• ახალი ბიზნესის დაწყება: როდესაც გეგმავთ სტარტაპს, მნიშვნელოვანია სწორი სამართლებრივი ფორმის (შპს, სს, ი/მ) შერჩევა და დამფუძნებელთა შორის ურთიერთობების გაწერა წესდებაში, რათა მომავალში თავიდან აიცილოთ კონფლიქტი.
• უძრავი ქონების შეძენა: ბინის ან კომერციული ფართის ყიდვისას აუცილებელია ნასყიდობის ხელშეკრულების შემოწმება და ქონების იურიდიული სისუფთავის (ყადაღა, იპოთეკა) დადგენა.
• შრომითი დავები: თანამშრომლის სამსახურიდან გათავისუფლების ან აყვანის პროცესში, რათა არ დაირღვეს შრომის კოდექსი და კომპანია არ დაჯარიმდეს.
• სახელმწიფო შესყიდვები: ტენდერში მონაწილეობისას დოკუმენტაციის მომზადება და სატენდერო პირობების სამართლებრივი შეფასება.
იურიდიული კონსულტაცია ეფუძნება საქართველოს მთლიან საკანონმდებლო ბაზას, თუმცა ძირითადი აქცენტი კეთდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსზე, რომელიც არეგულირებს კერძო სამართლებრივ ურთიერთობებს, ხელშეკრულებებსა და ქონებრივ საკითხებს. ბიზნეს-კონსულტაციების დროს გადამწყვეტია საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს კორპორაციულ სტრუქტურას და მართვას. ურთიერთობების დასარეგულირებლად ასევე გამოიყენება საქართველოს ორგანული კანონი „საქართველოს შრომის კოდექსი“ და საქართველოს საგადასახადო კოდექსი. ადმინისტრაციულ ორგანოებთან ურთიერთობისას იურისტები ხელმძღვანელობენ საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით.
კონსულტაციის პროცესი იწყება პრობლემის იდენტიფიცირებით. კლიენტი აწვდის იურისტს ინფორმაციას და დოკუმენტაციას საქმის შესახებ. მეორე ეტაპზე ხდება ფაქტობრივი გარემოებების ანალიზი და შესაბამისი სამართლებრივი ნორმების მოძიება. ამის შემდეგ იურისტი ამზადებს სტრატეგიას ან დასკვნას, რომელსაც აცნობს კლიენტს. კონსულტაცია შეიძლება იყოს ერთჯერადი (მაგალითად, კონკრეტული კითხვის პასუხად) ან გრძელვადიანი (სააბონენტო მომსახურება). შედეგი არის ინფორმირებული გადაწყვეტილება, რომელიც ამცირებს კლიენტის რისკებს.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც აერთიანებს სხვადასხვა სპეციალიზაციის, გადამოწმებულ იურისტებს. აქ შეგიძლიათ იპოვოთ ექსპერტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან კონკრეტულ ვიწრო სფეროებში, რაც ზოგადი პროფილის იურისტთან შედარებით უფრო მაღალი ხარისხის მომსახურებას უზრუნველყოფს. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას, შეადაროთ სპეციალისტები, გაეცნოთ მათ გამოცდილებას და მიიღოთ კვალიფიციური იურიდიული კონსულტაცია დროულად და ეფექტურად. ენდეთ Legal.ge-ს სპეციალისტებს თქვენი უფლებების დასაცავად.