მარეგულირებელი შესაბამისობა
რა ღირს შესაბამისობის აუდიტი?
ფასი დამოკიდებულია კომპანიის ზომასა და რეგულაციების სირთულეზე. მცირე კომპანიებისთვის ეს შეიძლება იყოს ერთჯერადი ფიქსირებული თანხა, მსხვილებისთვის — საათობრივი ანაზღაურება.
სავალდებულოა თუ არა შინაგანაწესის ქონა?
დიახ, საქართველოს შრომის კოდექსი ავალდებულებს ყველა დამსაქმებელს, ჰქონდეს წერილობითი შინაგანაწესი, რომელიც გაცნობილია თანამშრომლებისთვის.
რა ემუქრება კომპანიას პერსონალური მონაცემების დარღვევისთვის?
ჯარიმები პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ ახალი კანონით მნიშვნელოვნად გაიზარდა და შეიძლება მიაღწიოს 10,000 ლარს ან მეტს.
როგორ გავიგო, მჭირდება თუ არა ლიცენზია?
ეს დამოკიდებულია საქმიანობის სფეროზე. იურისტი შეისწავლის თქვენს ბიზნეს მოდელს და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონის მიხედვით მოგცემთ დასკვნას.
მარეგულირებელი შესაბამისობა (Regulatory Compliance) არის ფუნდამენტური სერვისი ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელიც ოპერირებს საქართველოში. ეს გულისხმობს კომპანიის საქმიანობის სრულ შესაბამისობას მოქმედ კანონმდებლობასთან, რეგულაციებთან და სტანდარტებთან. ქართული სამართლებრივი გარემო დინამიურია და ხშირად იცვლება, რაც ბიზნესისთვის რთულს ხდის ყველა სიახლის დროულად ასახვას თავის საქმიანობაში. შესაბამისობის დარღვევა კი იწვევს მძიმე ფინანსურ ჯარიმებს, ლიცენზიის შეჩერებას და რეპუტაციულ ზიანს. მარეგულირებელი შესაბამისობის სერვისი არის პრევენციული ზომა — ეს არის ბიზნესის „ჯანმრთელობის შემოწმება“, რომელიც ავლენს რისკებს მანამ, სანამ მათ აღმოაჩენენ სახელმწიფო ინსპექტორები (მაგ. შრომის ინსპექცია, შემოსავლების სამსახური, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური). ეს სერვისი ფარავს როგორც ზოგად კორპორაციულ შესაბამისობას, ისე სპეციფიკურ სექტორულ რეგულაციებს (მაგ. საბანკო, ენერგეტიკა, ფარმაცევტული).
მარეგულირებელი შესაბამისობის სერვისი კომპლექსურია და მორგებულია კონკრეტული ბიზნესის საჭიროებებზე:
• სამართლებრივი აუდიტი (Legal Audit): კომპანიის არსებული დოკუმენტაციის, ხელშეკრულებებისა და პროცესების შემოწმება კანონთან შესაბამისობაზე (Gap Analysis).
• პოლიტიკებისა და პროცედურების შემუშავება: შიდა რეგულაციების (შინაგანაწესი, ეთიკის კოდექსი, მონაცემთა დაცვის პოლიტიკა) შექმნა და დანერგვა.
• მარეგულირებელი ცვლილებების მონიტორინგი: კლიენტის ინფორმირება ახალი კანონების შესახებ, რომლებიც გავლენას ახდენს მის ბიზნესზე (მაგ. „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ კანონის ახალი მოთხოვნები).
• ლიცენზიებისა და ნებართვების მართვა: საქმიანობისთვის საჭირო ლიცენზიების მოპოვება, განახლება და სალიცენზიო პირობების შესრულების მონიტორინგი.
• ტრენინგები თანამშრომლებისთვის: პერსონალის გადამზადება შესაბამისობის საკითხებზე (მაგ. ანტიკორუფციული ქცევა, კონფიდენციალურობა).
შესაბამისობის სერვისი აუცილებელია ისეთ შემთხვევებში, როგორიცაა:
• შრომის ინსპექციის შემოწმება: კომპანიას არ აქვს დანერგილი შრომის უსაფრთხოების სტანდარტები. იურისტი ეხმარება სისტემის სწრაფად გამართვაში ჯარიმების თავიდან ასაცილებლად.
• პერსონალური მონაცემები: მარკეტინგული კამპანიის დროს კომპანია აგროვებს მომხმარებელთა მონაცემებს. აუცილებელია GDPR-თან მიახლოებული ქართული კანონმდებლობის დაცვა.
• საგადასახადო შესაბამისობა: კომპანია იწყებს ახალ საქმიანობას (მაგ. ელექტრონული კომერცია) და სჭირდება საგადასახადო დაბეგვრის რეჟიმის ზუსტი განსაზღვრა.
• ანტიფულის გათეთრება (AML): უძრავი ქონების აგენტებსა და ბუღალტრებს დაეკისრათ მონიტორინგის ვალდებულება. მათ სჭირდებათ შიდა ინსტრუქციების გაწერა.
შესაბამისობის სფერო რეგულირდება მრავალი კანონით. უნივერსალურია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი და საგადასახადო კოდექსი. სპეციფიკური მიმართულებებით მოქმედებს „შრომის კოდექსი“, „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი, და „ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“ კანონი. ასევე მნიშვნელოვანია ეროვნული ბანკის, კომუნიკაციების კომისიის და სემეკის (ენერგეტიკა) ნორმატიული აქტები რეგულირებადი სფეროებისთვის.
პროცესი იწყება დიაგნოსტიკით — იურისტი ეცნობა კომპანიის საქმიანობას და ადგენს „რისკების რუკას“. შემდეგ იწერება სამოქმედო გეგმა: რა დოკუმენტებია შესაქმნელი, რა პროცესებია შესაცვლელი. იურისტი მუშაობს კომპანიის მენეჯმენტთან ერთად ახალი წესების დანერგვაზე. პერიოდულად ტარდება „საკონტროლო შემოწმებები“, რათა დარწმუნდნენ, რომ სისტემა მუშაობს.
კანონმდებლობის იგნორირება არ ათავისუფლებს პასუხისმგებლობისგან. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით კორპორაციულ იურისტებსა და შესაბამისობის ოფიცრებს (Compliance Officers), რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სხვადასხვა ინდუსტრიაში. ჩვენ არ გთავაზობთ მხოლოდ პრობლემის მოგვარებას, ჩვენ გთავაზობთ სისტემას, რომელიც თავიდან აგაცილებთ პრობლემებს. მართეთ ბიზნესი მშვიდად და კანონიერად.