ელექტრონული კომერციის (E-Commerce) შესაბამისობა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელიც პროდუქციას ან მომსახურებას ონლაინ ყიდის. 2022 წელს ძალაში შევიდა „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი და „ელექტრონული კომერციის შესახებ“ კანონი, რამაც რადიკალურად შეცვალა თამაშის წესები. ახლა ონლაინ მაღაზიებს ევალებათ მკაცრად გაწერილი „წესებისა და პირობების“ (Terms & Conditions) ქონა, 14-დღიანი უპირობო დაბრუნების პოლიტიკის დაცვა და ინფორმაციის სრულყოფილი მიწოდება. ამ რეგულაციების დარღვევა იწვევს კონკურენციის სააგენტოს მიერ დაჯარიმებას. გარდა ამისა, ონლაინ ვაჭრობა პირდაპირ კავშირშია პერსონალური მონაცემების (სახელი, მისამართი, ბარათის მონაცემები) დამუშავებასთან, რაც მოითხოვს მონაცემთა დაცვის მაღალ სტანდარტს. ეს სერვისი გულისხმობს თქვენი ონლაინ პლატფორმის სრულ სამართლებრივ გამართვას, რათა თავიდან აიცილოთ ჯარიმები და მომხმარებელთა პრეტენზიები.
ელექტრონული კომერციის შესაბამისობის სერვისი ფარავს:
- საჯარო შეთავაზების (Oferta) შედგენა: ვებ-გვერდზე განთავსებული ხელშეკრულების მომზადება, რომელიც არეგულირებს ურთიერთობას მაღაზიასა და მყიდველს შორის.
- დაბრუნების პოლიტიკა (Return Policy): 14-დღიანი დაბრუნების წესის სწორად გაწერა კანონის გამონაკლისების (მაგ. ჰიგიენური ნივთები) გათვალისწინებით.
- კონფიდენციალურობის პოლიტიკა (Privacy Policy): დოკუმენტის შექმნა, რომელიც ხსნის, როგორ ამუშავებთ მომხმარებლის მონაცემებს და გადასცემთ თუ არა მესამე პირებს (მაგ. საკურიერო კომპანიას).
- საინფორმაციო ვალდებულებების აუდიტი: შემოწმება, არის თუ არა საიტზე მითითებული ყველა სავალდებულო ინფორმაცია (ფასი, გარანტია, კომპანიის რეკვიზიტები) სწორი ფორმით.
- საგადახდო სისტემებთან ინტეგრაცია: ბანკებთან და საგადახდო პროვაიდერებთან ხელშეკრულებების სამართლებრივი ანალიზი.
E-commerce ბიზნესები ხშირად აწყდებიან შემდეგ პრობლემებს:
- უარი დაბრუნებაზე: მომხმარებელმა იყიდა ნივთი, არ მოეწონა და 5 დღეში ითხოვს დაბრუნებას. მაღაზია უარს ეუბნება, რადგან ნივთი გახსნილია. ეს არის კანონდარღვევა, თუ ნივთს შენარჩუნებული აქვს სარეალიზაციო იერსახე.
- ფასის ცდომილება: საიტზე ტექნიკური ხარვეზის გამო ნივთი 1 ლარად დაიდო. მომხმარებელმა იყიდა. მაღაზია ვალდებულია მიაწოდოს ნივთი, თუ წინასწარ არ ჰქონდა გაწერილი პირობები ასეთი შეცდომების შესახებ.
- მონაცემთა გაჟონვა: ჰაკერებმა მოიპარეს მომხმარებელთა ბაზა. თუ კომპანიას არ ჰქონდა დაცვის სტანდარტები, მას ეკისრება სოლიდური ჯარიმა.
- Instagram/Facebook გაყიდვები: სოციალური ქსელით ვაჭრობისას გამყიდველი არ აწვდის სრულ ინფორმაციას. კანონი ვრცელდება სოციალურ ქსელებზეც.
მთავარი მარეგულირებელი აქტია „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი (განსაკუთრებით დისტანციური ხელშეკრულების ნაწილი). ასევე მოქმედებს „ელექტრონული კომერციის შესახებ“ კანონი, რომელიც ავალდებულებს მომსახურების მიმწოდებელს, იყოს იდენტიფიცირებადი. პერსონალური მონაცემების დამუშავებას არეგულირებს „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი. აღსრულებას ახორციელებს კონკურენციისა და მომხმარებლის უფლებების დაცვის სააგენტო, რომელსაც აქვს უფლება დააჯარიმოს ბიზნესი ბრუნვის 2%-მდე ოდენობით.
იურისტი ატარებს ვებ-გვერდის ან აპლიკაციის აუდიტს („User Journey“-ს გავლა). მოწმდება, სად და როგორ ჩანს „Terms & Conditions“ და ხდება თუ არა მასზე თანხმობა (Check-box). შემდეგ იწერება ან ახლდება სამართლებრივი დოკუმენტები. იურისტი ასევე ატარებს ტრენინგს გაყიდვების გუნდისთვის, რათა მათ იცოდნენ, როგორ უპასუხონ დაბრუნების მოთხოვნებს კანონიერად.
ონლაინ ვაჭრობა საქართველოში სწრაფად იზრდება, მაგრამ იზრდება რეგულაციებიც. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ციფრული სამართლის ექსპერტებს, რომლებმაც იციან, როგორ აქციონ თქვენი ვებ-გვერდი კანონმორჩილ პლატფორმად. ჩვენი დოკუმენტები არ არის „კოპირებული“ შაბლონები; ისინი მორგებულია თქვენს ბიზნეს-პროცესებზე და გიცავთ „მომხმარებლის ტერორიზმისგან“.